„Crypto Mom“ Sheds Light on SEC’s Outlook

  • Hester Peirce, komisarz SEC i „Crypto Mama“, jest pierwszym komisarzem, który zabrał głos publicznie od czasu wniesienia oskarżenia przeciwko XRP.
  • Peirce uważa, że konieczna jest większa przejrzystość przepisów SEC dotyczących walut kryptograficznych.
  • SEC wniosła oskarżenia przeciwko Ripple Labs i dwóm jego wykonawcom za nielicencjonowaną sprzedaż papierów wartościowych o wartości ponad 1,2 mld dolarów.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Komisarz ds. papierów wartościowych i giełdy, Hester Peirce, wystąpiła na takie tematy, jak Bitcoin Future ujednolicenie rządowych zasad dotyczących kryptofonów oraz, skrzętnie, XRP.

Społeczność kryptokurrency zna Hester Pierce jako „Kryptońską Mamę“ za jej pozytywne spojrzenie na kryptologię w połączeniu z jej silną pozycją. W wywiadzie udzielonym 8 stycznia nieco zniosła okładkę dotyczącą przepisów SEC i ich egzekwowania.

Więcej jasności regulacyjnej

Hester powiedziała, że potrzebna jest jasność regulacyjna. Dotyczy to w szczególności rozbieżności między agencjami i działań w zakresie egzekwowania prawa. Stwierdziła,

„coś może być scharakteryzowane jako jedna rzecz przez inną agencję, a mimo to być bezpieczeństwem według naszych zasad, a to może być frustrujące dla ludzi […] Wezwałem do większej jasności, ponieważ naprawdę uważam, że może być trudno określić, czy coś mieści się w w wiadrze bezpieczeństwa, czy nie, i moglibyśmy zrobić więcej, aby zapewnić jakieś wskazówki, co by to było“.

Hester milczał na temat aktualnych zarzutów stawianych przez KPWiG przeciwko Ripple’owi. Powiedziała, że sprawy te są zazwyczaj rozpatrywane w ramach pozasądowej ugody.

Oskarżenia SEC przeciwko Ripple’owi

Niedawno SEC zleciła Ripple’owi i dwóm członkom jego kierownictwa sprzedaż papierów wartościowych bez licencji. SEC twierdzi, że natywna kryptokurna waluta sieci Ripple’a, XRP, jest zabezpieczeniem. W związku z tym, strony te przeprowadziły ponad 1 miliard dolarów sprzedaży XRP, która nie była odpowiednio regulowana.

Zespół Ripple’a i właściciele XRP nie zgadzają się z SEC i twierdzą, że XRP nie jest zabezpieczeniem. Twierdzą oni, że XRP jest towarem, walutą i zbywalnym aktywem, jak Bitcoin czy Ethereum.

SEC wcześniej stwierdził, że przepisy dotyczące Bitcoin i Ethereum nie były w jego zakresie kompetencji. Nie zadeklarowała jednak swojej pozycji w odniesieniu do innych kryptokur walut.

Cena XRP spadła po ogłoszeniu o ponad 50%. Teraz rośnie, ale nie jest jeszcze na ostatnich poziomach.

Nadal jednak pundity spekulują na temat regulacji XRP. Wielu użytkowników XRP kwestionuje, dlaczego SEC po ponad siedmiu latach od uruchomienia projektu dąży do Ripple’a i jego kryptokurrency. Twierdzą oni, że nie jest to w najlepszym interesie inwestorów. W związku z tym, SEC musiała działać wcześniej, jeśli chciała twierdzić, że XRP jest papierem wartościowym.

Hester powiedział, że ugoda jest możliwa. Jednak administracja federalna się zmienia, a my nie możemy powiedzieć w tej chwili.