Regulator papierów wartościowych Nigerii poparł zakaz kryptowalut banku centralnego, zawieszając planowane ramy regulacyjne dotyczące aktywów cyfrowych.

Nigeryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wstrzymała swoje plany regulacji kryptowalut w związku z niedawnym zakazem banku centralnego zakazującego instytucjom finansowym obsługi giełd kryptowalut.

W oświadczeniu przesłanym e-mailem zacytowanym w piątek przez Daily Post SEC stwierdził :

„W celu dopuszczenia do SEC Regulatory Incubation Framework, ocena wszystkich osób (i produktów), na które ma wpływ okólnik CBN z 5 lutego 2021 r., Zostaje niniejszym wstrzymana do czasu, gdy takie osoby będą w stanie obsługiwać rachunki bankowe w nigeryjskim system bankowy.“

Jak wcześniej informował Cointelegraph, komisja rozpoznała aktywa cyfrowe we wrześniu 2020 r. W tym czasie Bitcoin Billionaire powiedziała, że ​​ma stworzyć regulacyjną piaskownicę dla kryptowalut w ramach wysiłków zmierzających do pełnej regulacji rynku.

Dla SEC jej ostatnie oświadczenie jest odpowiedzią na zapytania zainteresowanych stron dotyczące postrzeganych konfliktów politycznych między jej ogłoszeniem z września a okólnikiem banku centralnego. Według komisji, propozycja regulacyjnej piaskownicy dla firm fintech nie będących kryptowalutami, koncentrujących się na rynku kapitałowym, będzie nadal kontynuowana zgodnie z planem.

Reakcje na zakaz kryptowalut banku centralnego najwyraźniej zostały podzielone według linii etnicznych i geopolitycznych w całym kraju, a bardziej postępowe elementy w ustroju argumentowały przeciwko temu posunięciu.

Bank centralny ze swojej strony powiedział, że podjęto kroki w celu zwalczania wykorzystywania wirtualnych walut przez elementy przestępcze w Nigerii

Na czwartkowej sesji plenarnej Senatu niektórzy senatorowie wzywali do bardziej zniuansowanego podejścia banku centralnego do regulacji kryptowalut. Jednak senator Sani Musa z okręgu senatorskiego Niger East stwierdził, że Bitcoin uczynił naira „prawie bezużyteczną”.

W ramach swoich obrad Senat Nigerii postanowił zaprosić gubernatora CBN do wystąpienia przed odpowiednimi komisjami w celu omówienia możliwych mechanizmów przyszłych regulacji dotyczących kryptowalut w kraju.